Miłość to wierność wyborowi

d343323912Ona w pięknej białej sukni, on w eleganckim garniturze. W obecności samego Boga ślubują sobie miłość, wierność…. Czy można tak złożoną obietnicę złamać? Wydaje się, że nie, ale życie pokazuje, iż niestety jest inaczej… Krzysztof Ziemiec dziennikarz radiowy i telewizyjny, zapytany kiedyś o sens przysięgi małżeńskiej stwierdził, że nawet jeśli ktoś zbyt rytualnie traktuje sam ślub, to znaczy mniej jak sakrament a bardziej jak uroczystość, to warto być wiernym, tak samo jak warto być przyzwoitym człowiekiem. „Dla mnie to po prostu filozofia życia! Pewien świadomy życiowy wybór, za który trzeba też ponosić odpowiedzialność. Przecież mówimy: Nie opuszczę Cię aż do śmierci. Tak mi dopomóż Bóg!” – i podaje bardzo konkretne przykłady, które przemawiają mocno do wyobraźni: „Czyż jeśli kapitan jako ostatni schodzi z tonącego statku, a dowódca wojskowy zawsze będzie do końca bronił swoich podwładnych, to czy my mamy prawo zostawić kogoś, z kim dzielimy życie? Jeśli dzielni żołnierze podziemia nie wydali w czasie tortur swoich współpracowników w ręce UB czy Gestapo, to czy my w czasie pokoju mamy prawo zdradzić kogoś tak nam bliskiego jak współmałżonek? Czyż nie jest to zwykłe świństwo?! Tak po prostu kogoś zawieść. Zniszczyć uczucie. Poniżyć drugą osobę… Tak robią tylko mali ludzie! Albo okrutnicy, dla których życie ludzkie nie ma znaczenia”.

Więc czym zatem jest wierność? Według Krzysztofa Ziemca wierność to tego rodzaju test, w którym sprawdzamy, na ile jesteśmy uczciwi wobec siebie, na ile jesteśmy uczciwi wobec innych, na ile jesteśmy twardzi wobec własnych przekonań. „Wierność nie polega tylko na tym, by być ze sobą, gdy jesteśmy młodzi, piękni, zgrabni i zdrowi, ale także, a może przede wszystkim wtedy, gdy coś w życiu idzie nie tak, kiedy na przykład jedno choruje lub miało wypadek i kiedy bardzo mocno siebie potrzebujemy. W takich momentach poznaje się wartość wierności i wartość małżeństwa. Myślę, że przysięga małżeńska w tych trudnych chwilach nabiera szczególnego smaku i sensu” – odpowiada Ziemiec.

W małżeństwie zapewne nadejdą takie momenty, kiedy przestanie być „fajnie” i wszystko będzie wskazywało na to, by się rozstać, bo po co się dłużej męczyć. Znajdą się też „życzliwe” osoby, które będą doradzały znalezienie sobie kogoś innego, by ułożyć życie na nowo. Warto wtedy przypomnieć sobie słowa św. Augustyna mówiące, o tym że „miłość to wierność wyborowi”….

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *