Kocham, więc czekam

Tormod UlsbergNie umiemy czekać. I to nie tylko na Boże Narodzenie, które zaraz po Dniu Zadusznym wkracza do naszych domów przez fale radiowe, czy telewizyjne w postaci świątecznych piosenek, czy reklam. Wtedy też w sklepach roi się od Mikołajów, choinek itp. różnych rzeczy, które dwa miesiące przed świętami stwarzają atmosferę tak jakby te święta już nadeszły.

Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, wszystko to co nam się zachce musimy mieć zaraz, natychmiast, od razu. Przykład: człowiek nie umie wytrwać w czystości do ślubu, więc świat mówi: po co masz czekać, współżyj przed ślubem. Gdy nie umie doczekać się na potomstwo, podaje się mu pod nos zabieg in vitro. Po co małżonkowie mają czekać aż minie kryzys w ich związku skoro świat dał im furtkę jaką jest rozwód.

Gdy człowiek okrada się z czekania, sam sobie robi krzywdę, bo podane coś od razu i codziennie, powszednieje a nie staje się Świętem z dużej litery. Czekanie sprawia, że to na co czekam smakuje wybornie, bo zmysły w czekaniu się wyostrzają.

Cierpliwość, oprócz tego, że jest jednym z darów Ducha Świętego, to jest jedną z cech miłości (Hymn o miłości św. Pawła). Jeśli nie umiem czekać, to znaczy, że nie umiem kochać (nie bez powodu jest takie powiedzenie, że „jeśli kocha to poczeka”). Pytanie tylko, czy człowiek nie umie czekać, czy po prostu nie chce? Bo jeśli nie umie, to zawsze może się nauczyć, a jeśli nie chce to zwyczajnie jest leniem! Lenistwo jest jednym z grzechów głównych. Może warto w tym Adwencie zrobić rachunek sumienia właśnie z czekania?

Zanim człowiek zaczął czekać na Boga, to Bóg już pierwszy na niego czekał. Bóg jest Miłością, On zawsze czeka na człowieka, a czy człowiek umie czekać na Boga?

Czekanie

Czekam
na pierwszy śnieg,
na pierwszą gwiazdkę,
na pierwszy pocałunek.

Tylko Ty choć rodzisz się już nie po raz pierwszy
to ja co roku czekam
tak jakby to był pierwszy

bo jak tu zrozumieć,
że zanim zaczęłam czekać na Ciebie,
Ty pierwszy –
już na mnie czekałeś

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kocham, więc czekam

  1. A. pisze:

    Myślę, że z tym czekaniem faktycznie różnie bywa… Osobiście jestem osobą cierpliwą, ale wiem też, że im dłużej się czeka tym gorzej i nie zawsze można robić to nie wiadomo ile czasu. W dzisiejszym świecie każdy chce mieć wszystko od zaraz – to fakt, ale myślę, że także zbyt długie czekanie niszczy piękno niektórych rzeczy. Od razu mam w głowie cytat: „Czekanie sprawia, że gorzknieje cała słodycz w nas.” – no właśnie. Najlepiej to znaleźć złoty środek pomiędzy nadmierną cierpliwością, a byciem natychmiastowym. ;)
    Pozdrawiam,
    A.

    • Czy zgorzknieje, to zależy tylko od nas. Ale jeśli już zgorzknieje, to jest Ktoś, kto tą gorycz potrafi przemienić w słodycz. I warto o tym pamiętać, zanim przestaniemy czekać. Bo jednak warto czekać :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *